BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takfotogenlampa 10706614
*
nr 1070 6614
Takfotogenlampa
Majolika, sent 1800-tal, höjd: 140 ca
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 21 november 2016
kl 18:11:40
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika sekelskifte sent 1800-tal takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
6655 Ampel
med prismor. Diameter: 40 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 18:16
-
6634 Fönsterbelysning
3 st, Glas. Höjd: 21 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 18:53
-
6420 Ljuskrona
med prismor, empirestil. Höjd: 60 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 18:34
-
6676 Ljuskrona
med prismor, stomme i mässing, åtta ljusarmar. Dia..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 19:36
-
6675 Ljuskrona
med prismor, stomme i vitmetall, nutida. Diameter:..//
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 19:23
-
3244 Ljuskrona
Prismor. Höjd: 100 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 19:27
*
Takfotogenlampa
nr 1070 6614
Takfotogenlampa
Majolika, sent 1800-tal, höjd: 140 ca
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 21 november 2016 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika sekelskifte sent 1800-tal takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
6655 Ampel
med prismor. Diameter: 40 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 18:16 -
6634 Fönsterbelysning
3 st, Glas. Höjd: 21 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 18:53 -
6420 Ljuskrona
med prismor, empirestil. Höjd: 60 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 18:34
-
6676 Ljuskrona
med prismor, stomme i mässing, åtta ljusarmar. Dia..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 19:36 -
6675 Ljuskrona
med prismor, stomme i vitmetall, nutida. Diameter:..//
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 19:23 -
3244 Ljuskrona
Prismor. Höjd: 100 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 19:27



