BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takfotogenlampa 10706614
*
nr 1070 6614
Takfotogenlampa
Majolika, sent 1800-tal, höjd: 140 ca
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 21 november 2016
kl 18:11:40
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika sekelskifte sent 1800-tal takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
4119 Hallykta
mässing. Höjd: 33 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:48
-
4218 Ljuskrona
Allmoge, trä, bemålad. Höjd: 50 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:43
-
3332 Ljuskrona
Empirestil. Höjd: 55 ca
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:21
-
3234 Ljuskrona
Höjd: ca 60 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:18
-
9269 Ljuskrona
Oscariansk, med prismor, mässing, + takkupa i glas..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:06
-
3418 Ljuskrona
Rokokostil. Höjd: 55 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:28
*
Takfotogenlampa
nr 1070 6614
Takfotogenlampa
Majolika, sent 1800-tal, höjd: 140 ca
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 21 november 2016 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika sekelskifte sent 1800-tal takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
4119 Hallykta
mässing. Höjd: 33 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:48 -
4218 Ljuskrona
Allmoge, trä, bemålad. Höjd: 50 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:43 -
3332 Ljuskrona
Empirestil. Höjd: 55 ca
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:21
-
3234 Ljuskrona
Höjd: ca 60 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:18 -
9269 Ljuskrona
Oscariansk, med prismor, mässing, + takkupa i glas..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:06 -
3418 Ljuskrona
Rokokostil. Höjd: 55 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:28